• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Mardin Turu - Ampuria Tour
Mardin Turu
Mardin Turu
Mardin Turu
Mardin Turu - Ampuria Tour "Büyülü Mardini bizimle Keşfedin..." 06 Nisan 2018 Cuma - 08 Nisan 2018 Pazar tarihleri arasında
975 'dan başlayan fiyatlarla
TUR PROGRAMI

TUR PROGRAMI:

06 Nisan 2018 Cuma / İZMİR - MARDİN

Sabah saat 06.30'da İzmir Adnan Menderes Havalimanı Pegasus Hava Yolları (PC 3060) kontuarında buluşuyor, saat 07.45 uçağıyla direk Mardin’e hareket ediyoruz. Mardin Havaalanı’na iniş saatimiz sabah 09.35 civarındadır. Bizi bekleyen aracımıza binerek, şehir turumuza başlıyoruz. Bugün vaktimiz yettiğince

gezip göreceğimiz yerler: Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Kasimiye Medresesi, Mardin’in en önemli kiliselerinden olan Kırklar Kilisesi, Şehidiye Camii, eski Süryani Katolik Patrikhanesi olan günümüzün Mardin Müzesi,  Mimar Sarkis Bin Lole’nin güzel eserlerinden biri olan Eski PTT Binası… Yöresel tatlarla donanmış öğle yemeğimizin ardından ( Kaburga dolması, maklube, sembusek, ikbebat/kitel raha (haşlanmış Süryani içli köftesi), irok (kızartılmış içli köfte), kibbeh, lebbeniyye (yoğurtlu buğday çorbası), alluciye (ekşili erik yahnisi) yöreye özgü yemekler arasındadır) Mardin şehir turumuza devam ediyoruz. Mardin’in dar sokaklarına saklanmış Latifiye Camii,  İstiklâl Mahkemesi Binası; Süryani ustaların el emeği göz nuru Mardin Evleri, şehrin simgesi Kız Meslek Lisesi Kapısı, eskiden Hamidiye Kışlası olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, abbaralar, şehrin labirentleri arasındaki çarşılarda ( Tellallar Çarşısı, Bakırcılar, Sipahi, Keresteciler ) verdiğimiz serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. 

 

07 Nisan 2018 Cumartesi / MARDİN - DARA – SAVUR – KILLIT KÖYÜ

Otelimizde erken saatlerde aldığımız kahvaltının ardından, gerçeküstü atmosferiyle ziyaretçilerini ağırlamaya bugün de devam eden Deyr-ül Zafaran Manastırı’yla gezimize başlıyoruz. Mezopotamya'nın ilk tapınaklarından birinin üzerine kurulu bulunan ve bozkırın ortasında yükselen ortaçağ yapılarını andıran bu manastır, belki bin yıldır üzerinde ibadet edilmesine alışık… Bir zamanlar safran rengi olan taş duvarları yıllardır üzerine sinen toz, topraktan dolayı renk değiştirmiş. Safran rengi deniliyor çünkü, yüzlerce yıl önce bu dağlarda safran çiçekleri açarmış. Bu nedenle Deyr-ül Zafaran inşa edilirken sıvasında safran çiçekleri kullanılmış, manastırın duvarlarına renk versin diye… Safran çiçekleri renklerini sunmuşlar Deyr-ül Zafaran Manastırı'na ama sonra da bu ovalardan, dağlardan çekip gitmişler. Bu etkileyici Süryani manastırındaki gezimizi tamamlayarak, bölgenin en büyük ve etkileyici antik kenti olan ve eğer kazısı yapılabilirse, Efes’i bile gölgede bırakacak zenginliğe sahip Dara Mezopotamya Antik Kenti’ne doğru yola çıkıyoruz.  

Antik Kentin kalesini, surlarını, sarnıçları, zindanı, agora ve tiyatrosunu, kaya mezarlarını görüyoruz. Tarihin ilk biyolojik savaşına sahne olan bu zengin kentin öyküsünü dinleyerek, Dara’ya veda ediyor, Mardin üzerinden minyatür Mardin diyebileceğimiz Seyidler mekanı Savur kasabasına gidiyoruz. Savur, Peygamber Hz.Muhammed sülalesinin (Seyid) yaşadığı inanç ve tarih turizminin önemli merkezlerindendir. Kasabanın dik yoluşlu sokakları bizi 250 yıllık Haci Abdullah Konağı’na ulaştırıyor. Savur'un zamana meydan okuyan taş konakları zengin bir geçmişin günümüzdeki mirasçısı adeta.  Bir tarafta konaklar bir tarafta Savur Vadisi’nin yeşilliği, güzel bir manzara ile tamamlıyor birbirini. Vadiye hayat veren Savur Çayı boyunca uzanan uzun kavaklar, derenin ve rüzgarın sesini kulağımıza fısıldarken, artık gitme vaktimiz geliyor…

Şimdiki rotamız, Doğu’nun gizemli havasını yaşamak için mutlaka görülmesi gereken Süryani köylerinden biri olan Kıllıt ( Dereiçi ) Köyü. Savur'a beş kilometre uzaklıkta yer alan Kıllıt Köyü derin sessizliğini koruyor, taş evlerin çoğu terkedilmiş, yalnızlığa mahkum edilmiş. Issız köyün sokakları fotoğraf çekmek için harika bir doğal plato durumunda… Bu hüzünlü Süryani Köyüne veda ediyor, Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. 

 

08 Nisan 2018 Pazar / MARDİN – MİDYAT – HASANKEYF – DİYARBAKIR – İZMİR

Sabah erken saatlerde aldığımız kahvaltının ardından, otelden ayrılıp, Midyat’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerindeki dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks manastırı ve şu anda da Metropolitlik merkezi olan Mor Gabriel (Deyr-ul Umur) Manastırı’nı ziyaret ederek, taş işçiliğinin en mükemmel örneklerine şahit olacağımız Midyat’a geliyoruz. Düz ayak bir şehir olan Midyat, daracık sokaklarında yanyana dizilmiş taş evleriyle huzur verici, şiir gibi bir atmosfere sahiptir. Sessiz sakin sokaklarında, bozulmamış mimarisini yürüyerek keşfe çıkıyoruz. Eski Midyat, Midyat’ın sembolü haline gelen Midyat Konukevi, Midyat Kent Müzesi, Mor Barsavmo Kilisesi ve Midyat Çarşısı’nda serbest zaman. Tel gibi incecik gümüşü kıvıra kıvıra işleyen telkâri ustaları, Midyatın en saygın işine sahipler.

VAKTİMİZ ELVERİRSE, dönemin görkemini daha iyi algılamak için, Hah (Anıtlı) Köyü’ndeki Meryem Ana Kilisesi de ziyaret etmeye değerdir.   Bir güzel Süryani şehri olan Midyat’a veda ederek, yönümüzü Hasankeyf’e çeviriyoruz.  Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehdidiyle, neredeyse yarım asırdır diken üstünde bir yaşam süren, 12 bin yıllık bir tarihe sahip bu ortaçağ kentinde Hasankeyf Kalesi, Hasankeyf Köprüsü, El Rızk Camii, Küçük Saray (verilen izinler ölçüsünde) görülecek yerler arasındadır. Dicle Nehri kıyısındaki Hasankeyf’i kendi gözlerimizle muhtemelen son kez görmenin hüznüyle, Batman üzerinden Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Sun Express Hava Yolları (XQ 9283) 22.40 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Gece yarısı saatlerinde 00.45 de İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz. 

 

Ampuria Tour
Türsab No: A-4465
TUR ÖZELLİKLERİ
Ampuria Tour Sizi Arasın
Captcha image
Mesafe Hesaplama
Destinasyonlar

FIRSAT TURLARI

Mardin Turu Tıkla »