• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Türkiye'deki Antik Kentler

Efes
Genel olarak Efes'i herkes biliyordur. İzmir ili Selçuk ilçesi sınırları içindeki antik Efes Kenti'nin ilk kuruluşu M.Ö 6000 yıllarına dayanıyor. Hellenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes, Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olarak 200.000 kişilik nüfusu vardı. Dünya'nın yedi harikasından birisi olan Artemis Tapınağı Efes antik kendi içinde bulunuyordu.

Aizonai
Kütahya şehir merkezine 57 km uzaklıkta Çavdarhisar ilçesindedir. En parlak dönemini ikinci ve üçüncü yüzyılda kent, Bizans Döneminde piskoposluk merkezi oldu. Kentte Zeus adına inşa edilen Anadolu'nın en iyi korunmuş tapıcağı yer alıyor. Ayrıca büyük bir tiyatro ile buna bitişik stadyum, biri mozaikli olmak üzere iki hamam ve gymnasium, Kocaçay üzerinde iki adedi halen kullanılır durumda olan beş köprü ile antik baraj, borsa sütunlu caddeler, nekropol alanları ve Meter Steune'nin kutsal mağarası bulunuyor.

Pergamon
Pergamon, günümüzde İzmir ilina bağlı Bergama ilçesinin merkezinin yerinde kurulu antik kentin adıdır. Pergamon kentinin kuzeybatısı ile Bergama çayı arasında Roma dönemi yerleşmesi bulunuyor. Burada 50 bin kişilik amfitiyatro ile 30 bin kişilik tiyatro bulunuyordu. Günümüzde Viran Kapı denilen kalıntılar tiyatronun ayakta kalan kemeridir. Kentin kalıntılarını, 1870'lerde Batı Anadolu'da demiryolu döşenmesinde çalışan Alman mühendis bulmuştur.

Magnesia
Magnesia ad Meandrum, Aydın ili, Germencik İlçesi Ortaklar Bucağına bağlı Tekin Köy sınırları içerisinde Ortaklar - Söke karayolu üzerinde yer alıyor. Magnesia'da bulunan eserler Paris, Berlin ve İstanbul müzelerinde sergileniyor.

Priene
Priene, Aydın ili Güllübahçe beldesi yakınında bulunuyor. Kuruluşunun M.Ö 2000 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor. Priene eski şehir planlamacılığının en güzel örneğinden birisidir. Şehir, Miletli mimar Hippodamus tarafından geliştirilen "grid sistemi" ile inşa edildi.

Milet
Aydın ili, Söke ilçesi sınırları içerisinde Söke'ye 30 km uzaklıkta ve Akköy yakınlarında bulunuyor. Milet kuruluşunda bir liman kenti olmakla beraber, Büyük Mendere nehrinin getirdiği alüvyonlarla liman doldurduğu için bugün denizden içeride bulunuyor. Kente bulunan yapılar arasında 15.000 kişilik kapasitesi olan ve son yıllarda onarılmaya başlayan Roma çağı yapısı Tiyatro, M.S. 1. yüzyıla ait lonik Stoa, Capito hamamları, Gymnasium, 2.yüzyıla inşa edilen Bouleterion, 164x196 metredir.

Zeugma
Zeugma, MÖ 300 civarında Büyük İskender'in generallerinden Selevkos Nikator tarafından kurulmuş bir antik şehridir. Bugün, Gaziantep ilinin Nizip ilçesine 10 km uzaklıktaki Belkıs köyü eteklerinde bulunuyor. Çingene Kızı mozaiği ile ün yapmıştır ve kentte çok sayıda mozaik bulunuyor. Yapılan kazı çalışmalarında A,B ve C olarak üç bölümde incelenen şehrin villaları ve çarşıların bulunduğu A ve B bölümleri bugün Birecik Hidroelektirik Baraj Gölü altında bulunuyor.

Myra
Antalya'nın Kale (Demre) ilçesinde bulunan Kaş - Finike arasındaki çarpıcı kaya mezarlarıyla ünlü Myra Noel Bana'nın yani Aziz Nicholaos'un doğduyu yerdedir. Myra'nın görkemli tiyatrosu oldukça sağlam olarak günümüze kadar gelebildi. Akasındaki dik dağın yamacında kurulan tiyatronun caveası büyük ölçüde kayalara oyulmuş bulunuyor.

Afrodisias
Afrodisias adında birçok antik kent var fakat en ünlüsü Aydın Karacasu'da bulunuyor. Türkiye'nin en ünlü fotoğrafçısı tesadüfi biçimde bölgede kaybolması ile bulunmuştur.

Hierapolis
Pamukkale yakınlarında bulunan bir antik kentdir. Tedavi amacıyla da kullanılan Pamukkale yeraltı suları sayedinde tarih boyunca turist çekiyor.

Hattuşaş
Hattuşaş örenyeri, Çorum ilinin 82 km güneybatısında yer alıyor. Dünya'nın ilk yazılı anlaşması olarak öğrenilen Kadeş anlaşması Hattuşaş'ta yapıldı.

Ksantos
Fethiye - Kaş yolunun 70. kilometresinde yer alan antik bir kentdir. Pek çok tarihi olaylara ve savaşlara sahne olan kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında kaya mezarları, lahit mezarları ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtlar bulunuyor. Likya akropolü erken dönem eserleri arasında.

Alacahöyük
Alacahöyük, Çorum'un 45 km. Güneyinde, Alaca ilçesi'nin 17 km. kuzeybatısında yer alıyor. Alacahöyük'te ele geçen buluntulari Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile 1941'de ziyarete açılan Alacahöyük Müzesi'nde sergileniyor. Alacahöyük ve Boğazköy'ü kapsayan alan 1988'de Milli Park ilan edildi.

Aspendos
Köprüçay Nehri'nin yanında kurulmuş Aspendos, muhteşem antik anfi-tiyatrosuyla Dünya'ca tanınıyor. Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos'u geziyor. Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için halen kullanılıyor.

Laodikeia
Denizli ilinin 6 km kuzeyinde yer alıyor. Yaklaşık 20.000 kişi alabilecek büyüklükte tiyatrosu bulunuyor.

Knidos
Muğla ili Datça ilçesinde bulunan antik kentdir. Knidos; bilim, mimarlık ve sanatta da oldukça ileri bir kent. Tarihin büyük astronomi ve matematik bilimcisi Eudoksus, Doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos.

Phaselis
Antalya'ya 35 km uzaklıkta Tekirova Köyü'nde ormanın içinde Phaselis antik kenti bulunuyor. Şehrin kalıntıları askeri liman ile Güney limanı birbirine bağlayan ana caddenin iki yanında bulunuyor.

 

DİĞER HABERLER
Antalya’nın 10 Harikası
Antalya denildiğinde aklımıza şüphesiz tasarımları ile birbirlerinden farklı görkemli lüks oteller
Almanya Bastei Köprüsü
Doğanın İnsanlığa Bağışladığı ”Kale”
Renkli Mezarlar
Renkli mezarlar, Guatemala kültürünün önemli bir parçasıdır.
Amerika'lıların her zaman tanık
Amerika'lıların her zaman tanık olduğu muhteşem mekanlar...
Dünyaca Ünlü Festivaller ve
Dünyaca ünlü Rio Karnavalı’ndan Kartopu Festivaline kadar işte dünyanın en popüler ve en ilginç
Gizli Kalmış Güzellikler
Çok kişinin bilmediği gizli kalmış tarihi yerler...
Türkiye'de Gezilmesi Gereken Yerler
Türkiye'de gezilecek tabiat harikalarını sizler için seçtik...
Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler
Amsterdam küçük tarihi evleri, rahat yaşam tarzı, çok kültürlü yapısı, red-light district ve çok
Hangi Mevsimde Nerelere Gidilir...
Güzel Ülkemizin eşsiz tarihi ve doğasını en güzel mevsimde görmeniz için aylara göre size
Safronbolu'nun Güzellikleri
Batı Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir
Kışın Soğuğunda Yaz Tatili
Bizler kuzey yarımkürede kış mevsimini yaşarken, güney yarımküredekiler ya da ekvator yakını
Romantik Balayı Şehirleri
Şimdiden Balayına Nereye Gitmek İstediğinize Karar Verin...

FIRSAT TURLARI

Tıkla »