• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Türkiye'de Turizm

Ülkemizde turizm potansiyeli açısından oldukça önemli bir Ülke'dir. Turizmi cazip hale getiren belli başkı etkenler şöyledir;

TURİZM COĞRAFYASI:
Turizm etkinliğinin türünü, bu etkinliklere katılan insan sayısını ve bu etkinliklerin ekonomiye olan katkısını inceleyen bilim dalıdır. Turizm faaliyerleri özellikle II. Dünya savaşından sonra gelişmeye başlamıştır.

1-İKLİM:
Ülkemiz orta kuşağın batı taraflarında görülen Akdeniz iklim kuşağı içerisinde yer alıyor. Özellikle Akdeniz kıyılarında sıcaklık erken artmakta ve yaz mevsimi diğer bölgelere göre daha uzun sürüyor.

Bu durum Deniz'e girilme süresi açısından önemli bir özellik. Ayrıca iç bölgelerimizde yer şekillerinin kısa mesafelerde değişiklik göstermemesi iklim tiplerinin farklılaşmasına neden oluyor. Ülkemizde aynı zaman dilimi içerisinde hem denize girebilmekte hem de kayak yapılabilmektedir.

2-KIYILARIMIZ:
Ülkemiz üç tarafı denizlerler çevrili olan bir ülkedir. Ege ve Akdeniz kıyılarında girinti ve çıkıntının fazla olması, şelf alanının geniş olmasından dolayı geniş plajlar yer alıyor. Bu geniş plajlar ve olumlu iklim koşulları seniz turizmini olumlu yönde de etkiliyor.

TURİZMİN ÜLKE EKONOMİSİ AÇISINDAN ÖNEMİ:
*Ülkeye döviz giridisi sağlanıyor
*Turizme yapılan yatırımlar ülke ekonomisine katkı sağlar
*Ülke'de işsizliğin azalmasına neden olur
*Ülke vatandaşlarının gelir seviyesinin artmasına neden oluyor

1- KARADENİZ BÖLGESİ
Bölgede dağların kıyıya paralel uzanması ve kıyılarda girinti ve çıkıntının az olmasından dolayı plajlara oldukça az rastlanmaktadır. Ayrıca iklim özelliğinden dolayı yaz mevsimi diğer bölgelere göre daha az sürüyor. Karadeniz Bölgesinde akarsuların hızlı akmasından dolayı son yıllarda rafting yapılan akarsuların sayısı hızla artıyor. En önemli örnek Çoruh Nehri'dir. Bölgedeki belli başlı turistik merkezler: Trabzon'da Sümela Manastırı, Ayvasıl Klisesi, Hz. Yahya Manastırı Amasya'da; Sultan Beyazıt Külliyesi, Amasya Kalesi, Bolu'da; Abant Gölü, Yedigöller, Ilgaz ve Köroğlu Dağları Samsun'da; Gazi Müzesi, Büyük Cami, 19 Mayıs Furarı Çorum'da; Hitit medeniyetine ait Genüş Kursu geyik ve boğa figürleri, tapınaklar ve bir çok eski kalıntı.

2- MARMARA BÖLGESİ
Önemli ulaşım yolları üzerinde bulunması, iklim koşulları, İstanbul'un varlığı, eski bir yerleşim alanı olmasından dolayı MArmara Bölge'sinde turizm merkezlerinin sayısı oldukça fazladır. Bölge Türkiye'de gelirleri en fazla olan bölge olarak biliniyor. İstanbul bir tarih cennetidir. Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, ayasofya Müzesi, Ayarini Kilisesi, Kapalıçarşı, Kızkulesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı vb. gibi bir çok önemli tarihi eser yer alıyor. Bursa'da, Ulucami, Yeşil Türbe, İznik Yeşil Cami,Kaplıcalar , Edirne'de ; Selimiye Camii , Rüstempaşa Kervansarayı , Saraya Hamamı ...vb Çanakkale'de Truva Harabeleri , Gelibolu Milli Parkı , İda Dağı(Kazdağı ).

3. EGE BÖLGESİ
Bir çok koy ve körfeze sahip olan Ege bölgesi eski yerleşim alanlarından biridir. Tarih boyunca bir çok medeniyete beşiklik etmiştir. Hem deniz turizminin hem de tarihi turizminin gelişmiş olduğu bir merkezdir. Bölgede olumlu iklim koşullarından dolayı 7 - 8 ay boyunca turizm sezonu devam etmektedir. İzmir'de Meryem Ana Kilisesi , Athena Tapınağı, Efes ve Bergama Antik Tiyatroları, Agora, Akropolis, vb. gibi bir çok önemli eser yer almaktadır. Ayrıca İzmir'de deniz turizmi de oldukça gelişmiştir.  Aydın'da  Kuşadası ve Didim deniz turizminin merkezi durumundadır , DEnizli'de Afrodissas , Hierapolis, Pamukkale ,Afyonkarahisar'da kaplıcalar , Frig medeniyetinden kalma eserler yer almaktadır.

4. AKDENİZ BÖLGESİ
Yaz aylarında sıcaklık şartlarının uygun olması , plajların varlığı , sıcaklığın uzun sürmesi gibi şartlara bağlı olarak Türkiye'de deniz turizminin en uzun sürdüğü bölgedir. Bölgede kış aylarında bile denize girilebilmektedir. Ayrıca Antalya'da Toros dağlarının yüksek olmasından dolayı aynı anda hem denize girilebilmekte hem de kayak yapılamaktadır. Bölgedeki tüm illerde çok önemli tarihi kalıntılarda bulunmaktadır. Antalya'da deniz turizmi  ve tarihi turizm oldukça gelişmiştir ( Alanya-Manavgat-Kaş -Kemer, Termessos , Olimpos, Perge, Aspendos, Isparta'da Eğirdir gölü , Burdur'da Hacilar HArabeleri , antik Sagalasos kenti , Mersin Anamur'da Ortaçağdan kalma kale, Cennet ve Cehennem Mağaraları ,Kız kalesi.

5. İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Bölge günümüzde Türkiye'nin politik merkezi durumundadır. Diğer bölgeler kadar olmasa da canlı bir turizm olayı yaşanmaktadır. Ankara'da Anıtkabir, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ,Polatlı yakınlarında Friglerin başkenti olan Gordion şehri , Nevşehir, Aksaray çevresinde Kapodokya , Ürgüp Göreme ,ve Avanos ilginç yeryüzü şekilleri ile dikkat çekmektedir. Konya'da Mevlana Türbesi , Nasrettin Hoca Türbesi .

6. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Bölgede kış aylarının uzun sürmesi, kar yağışının bol olmasından dolayı turizm çok canlı değildir. Dağlık alanların geniş yer tutmasından dolayı dağ turizmi gelişme göstermektedir.Nemrut Dağı ,  İshak Paşa Sarayı , Ani Harabeleri , Ağrı Dağı , Van Gölü , Akdamar Adası Ahlat Selçuklu Mezarları , Erzurum Aziziye Anıtı , Yakutiye Medresesi vb. gibi önemli eserler turist beklemektedir.

7. GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinin bulunduğu bölgedir. Cilalı Taş Devri yerleşim merkezlerinden Çayönü(Diyarbakır), Malabadi Köprüsü, Yedi Kardeş Burcu, Asur Mezarları,  Adıyaman Cendere Köprüsü, Mardin evleri, Balıklı göl.

DİĞER HABERLER
Düşük Ücretli Uçuşları Bulmak İçin
Herkesin bildiği bir kaç yol vardır , peki hiç böylesini denediniz mi ...
Plaj Suları Artık İnternetten Takip
Plaj kalitesini ve özelliklerini internetten takip edebilirsiniz...
Hamileler Uçak Yolculuğuna Dikkat
Kaç haftalık hamile olduğunuzu dikkate almalısınız...
Sağlık Turizmi Nedir?
Son yıllarda, gelişmiş birçok ülke ile rekabet edebilecek düzeyde ilerledik...
Uçak Bileti Alırken Dikkat!
Uçak bileti aldığınız firmaların TÜRSAB'a kayıtlı olup olmadığına dikkat etmelisiniz...
Vize Almak Kolaylaşıyor
Kontroller kolaylaşacak ve daha kolay tespit edilebilecek...
Yayla Turizmi Nedir?
Ülkemizde en çok yayla turizminin geçerli olduğu bölgemiz hangisi?
Kış Turizmi Nedir?
Kış mevsiminde, kış turizmi hakkında bilgi...
Kışın Araba Kullanırken Dikkat
Yağmurlu ve karlı zamanlarda araç kullanmak normelden biraz daha zor olacaktır...
Yeşil Pasaport Nedir ?
Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ? Defter Bedeli Nedir ?
Avrupa'ya Düzenli Gidenlere 7
Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'nin vize kanununda değişiklik yapılmasına onay verdi...
Ülke Telefon Kodları
Farklı Ülkeleri Aramak İsterseniz...

FIRSAT TURLARI

Tıkla »