• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Arda AĞRAS ile En Güzel Mevsimde TAYLAND

Resmi adıyla Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Sınırları batıda Burma (1.800 km), doğuda Kamboçya (803 km), kuzeyde Laos (1.754 km) ve güneyde Malezya (506 km) ülkeleri ile bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer almaktadır. Tayland 513.120 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir. Nüfusu ise yaklaşık 67 milyondur ve bu Tayland'ı dünyanın en kalabalık 20. ülkesi yapmaktadır. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok'tur. Etnik Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da Tayland'da yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Taycadır. Nüfusun % 95 lik bir bölümü Budizm dininin Theravada koluna mensuptur. Ayrıca animizm inanışı ve İslâm dîni de yaygındır. Tayland Krallığı Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. 1946 yılından beri tahtta bulunan Çakri Hanedanı mensubu kral IX. Rama devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkanı ünvanlarına sahiptir.

ÖZELLİKLERİ

Başkenti: Bangkok

Başkent Sıcaklık ve Saat Bilgisi: 30 derece civarı

Popüler Şehirleri: Pattaya, Phuket, Samui, Chiang Mai, Chiang Rai

Para Birimi: Baht

Resmi Dili: Tayce

Zaman Dilimi: TR + 5

Nüfusu: 67 Milyon

Yüzölçümü: 513.000 km2

Telefon Kodu: +66

TAY MASAJI

2500 seneden daha uzun bir süredir uygulanmakta olan Tay masajı, Budha’nın doktoru olduğu söylenen efsanevi Shivago Komarpaj tarafından oluşturulmuş olup, bazı rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılan çok eski ve doğal bir terapi şeklidir. Yarı sert zeminde bir minder üzerinde uygulanan bu masaj derin masaj ve esnetme teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Kişinin rahatlamasına ve kan dolaşımının düzenlenmesine olanak sağlar. Vücuttaki enerji tıkanıklıklarının açılması, zayıf ve düzgün çalışmayan organların tedavisi, ağrı ve sızıların giderilmesi, stres, tansiyon, felç, nörolojik rahatsızlıklar ve vücut duruş şeklinin düzeltilmesi gibi bir çok değişik hastalığın tedavisinde faydalanılmaktadır.

Tay masajının geleneksel masajdan farkı Sen çizgileri olarak bilinen enerji kanallarının kullanılmasıyla yapılıyor olmasıdır. Temel teoriye göre vücudun hatlarını çizen 72 bin adet Sen çizgisi bulunmaktadır ve bu çizgiler Çin’in akupunktur tedavisi Hindistan’ın Ayurveda masaj uygulamaları ile örtüşmektedir.

Öncelikle masajı yaptıran kişinin rahat kıyafetler içinde olması gerekir. Diğer masajların aksine Tay masajı giyinikken uygulanır ve masaj esnasında herhangi bir yağ kullanılmaz. Yaklaşık iki saat süren masaj sırasında tüm vücudun esnemesi için çalışılır. Tek kişi için olabildiği gibi, geniş odalarda gruplar halinde de uygulama yapılabilmektedir. Tüm vücudu kapsayacak şekilde ritmik basınç uygulama ve germe hareketlerinden oluşan bu masaj, kişinin yaşına ve vücut tipine göre şekillendirilebilmesi itibariyle herkese rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Tayland, masaj seven bir kişi için gerçek bir cennet olarak adlandırılabilir, çünkü hemen hemen her sokakta veya alışveriş merkezi içerisinde gayet seyyar ve portatif masaj salonlarına rastlayabilirsiniz. Alışveriş yorgunluğunu, hemen sokağın köşesinde rastlayacağınız masaj salonunda üzerinizden atma şansına sahip olmak ve üstelik bu masajın güleryüzlü insanlar tarafından uygulanıyor olması ayrı bir keyiftir aslında. Masaj esnasında oluşan enerji akışı itibarıyle masajı yapan ve yaptıran arasında kurulan bağ, masajın kalitesi açısından büyük önem teşkil etmektedir. Yani sessizlik ve uyum içinde yapılan bir masaj her iki tarafın da rahatlamasını sağlayacak şekilde etki göstermektedir. Gerçekten işinin ehli, iyi eğitim görmüş bir uzman tarafından yapılan Tay masajı sonrası, kendinizi tepeden tırnağa hafiflemiş hissedeceğinize hiç şüphe yoktur.

BANGKOK SOKAK YEMEĞİ

Bangkok sokak yemeği dünyaca ünlüdür ve her ne kadar bazen turistlerin damak tadına ters düşse de aslında bu ünü fazlasıyla hakeder. Kalabalık sokaklarda kaldırım üzerlerinde onlarca değişik yemek seçeneği sizi bekler. Gözü alışık olmayana her seçenek çok iştah açıcı görünmese de aslında sokaktaki yemek satıcıları hazırladıkları her tabak için herhangi bir restaurantdaki şef kadar uğraşırlar.

Turistlerin en büyük korkusu bu sokak yemeğinin midelerine dokunma riskidir. Evet sokak yemeğinden bazen hastalanabilirsiniz ama lüks bir restaurantta yenilen yemekten de bazen hastalanabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır. İş hacmi yüksek olan, kaliteli malzemeleri soğutucu veya buzluklarda uygun şekilde saklayan ve koruması gereken bir ismi olan tezgahı tercih etmek gibi.

Turistik sokaklardaki tezgahlarda İngilizce menü seçeneği sayesinde rahatlıkla sipariş verebilseniz de bazen sadece Tayca menü olmasından dolayı yan masalara göz gezdirerek veya menülerdeki resimlere bakarak da sipariş vermek zorunda kalabilirsiniz. Ama her şekilde keyifle yiyeceğiniz bir yemeği sipariş etme şansı bulursunuz.

Sokak yemeğinin en büyük avantajı ise oldukça hızlı olmasıdır. Siz daha plastik sandalye üzerinde bir kaç dakika oturmadan, yemeğiniz önünüze gelmiştir bile. Üstelik bu yemeğe ödemeniz gereken rakam sadece 3-5 tl civarındadır.

Daha detaylı fikre sahip olunabilmesi açısından, bu çok zengin sokak menüsü üzerinden tavsiye edilebilecek en çarpıcı bir kaç seçeneği aşağıda sizlerle paylaştım.

NOODLES (ŞERİT HALİNDE MAKARNA)

Pirinç unu, yumurtalı buğday unu ve soya unu gibi değişik çeşit unlar kullanılarak yapılan makarna benzeri ince şeritlere, soslar, sebze, deniz ürünleri ve et gibi çeşitli yan malzemeler ilavesiyle hazırlanan bir yemektir. Çin orijinli bu yemek kuru veya sulu olarak yenebilir.

KAO PAD (KIZARMIŞ PİLAV)

Dünyanın en büyük pirinç üreticilerinden biri olan Thailand’da hiç kuşkusuz en popüler sokak yemeklerinden birisi de Kao Pad’dır. En az 2, en fazla 8 çeşit malzeme kullanılarak pişirilen bu lezzetli ve ilginç pilavın malzeme seçimi müşterinin zevki doğrultusunda belirlenir ve gerçekten sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. Et, tavuk, deniz ürünleri ve her tür sebze kullanılarak yapılabilir. İçine konulan malzemeler çok fazla pişirilmeden hafif diri ve renkleri kaybolmamış şekilde bırakılır. Yapımında Kullanılan istiridye sosu ise yemeğe inanılmaz bir lezzet katar.

SOM TAM (YEŞİL PAPAYA SALATASI)

Oldukça acı olan bu salata, rendelenmiş olgun olmayan yeşil papaya meyvesi kullanılarak yapılır. Yerel mutfağın 4 ana lezzeti olan ekşi limon, acı kırmızı biber, tuzlu balık sosu ve tatlı hurma şekerinin birleşmesinden meydana gelir. Malzemeler bir havan içerisinde karıştırılarak hafifçe dövülür. Lezzeti tamamlamak için üzerine konulan yer fıstığı parçacıkları ise salataya çok yakışmakta ve apayrı bir lezzet katmaktadır.

TOM YUM SOUP (TOM YUM ÇORBASI)

Tayca da ‘Tom’ kaynama işlemi ‘Yum’ ise acılı ekşili bir salata anlamına gelmektedir ve adından da anlaşılacağı gibi bu çorba çok acı ve hafif ekşi tadıyla muhteşem bir lezzettir. Tavuklu, balıklı ve karidesli çeşitleri olmakla beraber en yaygın olan ve tercih edileni karidesli olandır. Ayrıca çorbanın suyu, tercihe göre hindistan cevizi sütü eklenerek de yapılabilir. Orjinalinde çok acı bir çorba olduğu halde turistler için daha az acı olacak şekilde hazırlanabilir.

KHAO NEOW MA MUANG (MANGO VE YAPIŞKAN PİRİNÇ)

Mango ve yapışkan pirinç tatlısı çok klasik bir Tay tatlısıdır ve gerçekten harika bir lezzete sahiptir. Hindistan cevizi sütüne batırılmış yapışkan pirinç, kenarında veya üzerindeki taze mango dilimleriyle birlikte servis edilir. En önemlisi kullanılan mangonun olgun ve tatlı olmasıdır. Lifli, ham, tatsız ve mayhoş mango kullanıldığı takdirde tatlıda istediğiniz lezzeti yakalamakta zorlanabilirsiniz.

 

TAYLAND MEYVELERİ

Tropik bir iklimi ziyaret etmenin en güzel hazlarından biri taze tropik meyveleri tatmaktır. Bu meyvelerin bir çoğu batı marketlerine kadar gidemiyorlar, gitseler bile tazelik ve fiyat olarak kendi memleketlerindeki standardı tutturamıyorlar.

Bu yazımızda sizlere muz, ananas, hindistan cevizi gibi herkesin bildiği meyvelerden bahsetmeyeceğim.

Tayland’da çok çeşitli meyve seçenekleri bulunmaktadır. Bazıları sadece Tayland’a özeldir, bazıları başka ülkelerden getirilmiş ve artık yerel üretimine başlanmıştır. Bazı meyveler tüm yıl boyunca bulunabilir, bazıları sadece belirli aylarda yetişirler. Taylılar genelde en sevdikleri meyvenin satışa sunulmasını bir sene boyunca beklerler. Mevsimi ve kalitesi meyve fiyatlarını doğrudan etkileyen etkenlerdir.

Mangosteen (Tay Dilinde: Mangkoot)

Mevsimi: Mayıs – Eylül

Mevsimindeyken fiyatı: Kilosu 20-50 Baht

Tayland’da tüm meyvelerin kraliçesi diye de anılan Mangosteen gerçekten denemeye değer çok lezzetli bir üründür. Elinizle ayırabileceğiniz bordo renk bir kabuğun ardında sarımsak dişlerini andıran yumuşak, tatlı ve sulu bir meyvedir.

Durian (Tay Dilinde: Toorian)

Mevsimi: Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken fiyatı: Kilosu 20-60 Baht

Bu da Tay Meyvelerinin Kralıdır. Bu ilginç meyve 5 kilograma kadar büyüyebilen dışı dikenli yeşil-kahverengi kabukla kaplı bir meyvedir. Güçlü bir küf aromasıyla meşhurdur ki bu sebeple çoğu insan tadına dahi bakmaz. Eğer bu kokuya karşı koyarak tadına bakabilirseniz altın rengi bölgesi pürüssüz, kendine has, kaymak tadındadır. Taylılar bunu çok sever ancak edinilmiş bir tattır, yabancı olanlara aynı şekilde keyif vermeyebilir. Bu meyveyi soyulmuş olarak satın alabilirsiniz, aksi taktirde bir bıçağa ihtiyacınız olacaktır.

Sweet Tamarind (Tay Dilinde: Makarm)

Mevsimi: Eylül – Kasım

Mevsimindeyken fiyatı: Kilosu 50 – 100 Baht

Bu da Tayland’a özel meyvelerden biridir. Sweet Tamarind genelde ekşi olan bir meyvenin tatlı versiyonudur. Tayland’ın her bölgesinde yetişir ve tazeyken yenir. Ağaçlarda yetişir ve 5 – 15 cm uzunluğunda bakla kabuğuna benzer bir kabukla çevrilidir. Kabuk kırıldıktan sonra, meyvenin etrafında olabilecek lifler soyulur. Uzun, yapışkan ve koyu bir meyvedir, yenilmeyecek çekirdekler içerebilir. Kuru üzüm tadı tarif edebileceğimiz en yakın tattır.

Papaya (Tay Dilinde: Malagor)

Mevsimi: Tüm Yıl Boyunca

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 10 – 40 Baht

Bu uzun ince meyve 400 seneden fazla bir süre önce Meksika’dan Asya’ya getirilmiştir. Tam olgunlaşmadan önce, yeşil ve ekşi oldukları dönemlerinde Tayland’ın en meşhur yiyeceklerinden biri olan Som-Tam Salatasında kullanılırlar. Yeşil papaya ince şeritler halinde dilimlenir ve havanda dövülür. Limon suyu, fıstık, sarımsak ve biber eklenir. Bizim tavsiyemiz mutlaka bir tay lokantasına veya yemek tezgahına giderek Som-Tam’ın tadına bakmanız. Yanında yapışkan pilav ve kızarmış tavuk da varsa ne ala. Papaya olgunlaştığı zaman sarı ve turuncu bir meyvedir. Bıçakla açarak çekirdeklerini temizleyerek yumuşak ve tatlı bu meyveyi tadabilirsiniz.

Mango (Tay Dilinde: Mamuang)

Mevsimi: Ocak – Mayıs

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 30 – 60 Baht

Mango tüm dünyada popüler de olsa, Tay mangosu tatlılığıyla meşhurdur ve mutlaka tadılmalıdır. Yeşilken şeker/tuz eklenerek yenebilir veya Som-tam türü bir salata yapımında kullanılabilir. Olgunlaşmış Mangolar sarıya veya turuncuya dönüşür ve çok tatlı olur. Ortasındaki yassı çekirdeğin etrafında toplanan meyve bıçak yardımıyla ayrılır. En kaliteli mangolar, ağızın içinde eriyenlerdir. Taylılar, mangoyu yapışken pilav ve tatlı hindistan cevizi sütüyle tüketirler.

Jack Fruit (Tay Dilinde: Kanoon)

Mevsimi: Ocak – Mayıs

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 20-40 Baht

Bu büyük meyveler çirkin ve kokuludur. Dünyanın en büyük ağaçta yetişen meyvesidir ve 30 kiloyu geçebilirler. Dışından bakıldığındaki itici özelliklerine rağmen içi gevrek ve taze tatlıdır. Kabuğu açıldığında içinden bir çok sarı meyve çıkar. Her bir meyve elma şeklindedir ve bir çekirdek içerir. Jackfruit’leri tüm olarak veya içindeki meyvelerini ayrı ayrı satın alabilirsiniz.

Rambutan (Tay Dilinde: Ngor)

Mevsimi: Sadece Mayıs – Eylül

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 10 – 30 Baht

Bu meyvenin tüylü kabuğunu elinizle ayırdığınızda altından yumurta şeklinde meyvesi çıkar. Tatlı, yapışkan bir meyvedir, ortasında bir çekirdek bulunur. Çekirdeği elinizle veya ağzınızda ayıklayabilirsiniz. Şekli itibariyle en dikkat çekici meyvelerden biridir.

Dragon Fruit (Tay Dilinde: Gair-ow Mang Gorn)

Mevsimi: Tüm Yıl Boyunca

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 30 – 60 Baht

Bu inanılmaz şekilli meyve en iyi soğukken tüketilir. Ortasından bıçakla keserek, meyveyi kaşıkla yemek popüler bir yöntemdir. Küçük siyah çekirdeklerle dolu beyaz kısmı yenilmektedir. Kırmızı etli daha küçük bir versiyonu da bulunmaktadır. Bu meyvenin en güzel yanı kabuğu hariç heryerinin yenilebilmesidir. Yeterince olgunlaşmadığı zaman tatsız bir meyvedir. Dış kabuğunun parlaklığı tazeliğini işaret eder.

Santol (Tay Dilinde: Gratawn)

Mevsimi: Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 20 – 40 Baht

Bu yuvarlak sarı-yeşil meyve bıçakla soyulmalıdır. Sert ve hafif ekşi bir dışı vardır. İçi yumuşak ve tatlıdır. Ortasındaki çekirdekler emilerek çıkarılır.

Lychee (Tay Dilinde: Linchee)

Mevsimi: Sadece Nisan – Haziran

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 30 – 80 Baht

Çin asıllı olan bu meyve artık Kuzey Tayland’da bolca yetiştirilmektedir. Dünyada da oldukça popülerdir ve taze ve konserve halinde ihraç edilir. Ağaçlarda yetişir, dışı pembe ve kırmızı arasıdır. El ile kabuğu ayrılarak tatlı ve lezzetli meyveye ulaşılır. Bir adet çekirdeği vardır.

Longon (Tay Dilinde: Lam Yai)

Mevsimi: Sadece Haziran – Ağustos

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 10 – 40 Baht

Klasik Tay meyvelerindendir ve Taylılar arasında çok popülerdir. “Khun Lam Yai” diye bir şarkısı bile vardır ancak şarkıda anlatılan kadın meyveye benzetilmekten memnun değildir. Üzüm gibi salkımlar halinde yetişir. Kabuğu gevrektir, kolaylıkla kırılabilir. Kaymak kıvamındaki gri meyve lychee tadını andırır. Tek bir çekirdeği vardır. Dünya marketlerine konservede ihrac edilmektedir.

Langsat (Tay Dilinde: Longkorng)

Mevsimi: Sadece Haziran – Ekim

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 30 – 90 Baht

Salkım olarak yetişir ve dışından Longon’a benzemektedir. Deriye benzeyen kabuğu parmaklarla soyulur ve birkaç parça halindeki gri meyveye ulaşılır. Tatlı-ekşi bir tadı ve yapışkan bir yüzeyi vardır. Bazı bölmelerinde çok acı bir çekirdeği vardır ve çiğnenmesi önerilmez.

Rose Apple (Tay Dilinde: Champoo)

Mevsimi: Haziran – Eylül

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 40 – 100 Baht

Bu çekici, çan şeklindeki meyveler kırmızı ve yeşil tonlarında bulunabilir. Çok gevrek ve sulu bir meyvedir. Tüm meyve yenebilir ancak hafif acı olan ortasını bırakmak da yaygın bir davranıştır.

Pomello (Tay Dilinde: Som-oh)

Mevsimi: Ağustos – Ekim

Mevsimindeyken Fiyatı: Tanesi 10 – 40 Baht

Bu büyük, yuvarlak, yeşil meyve greyfurta benzer ancak o kadar sulu ve ekşi değildir. Kalın kabuğu bıçakla soyulur ve dilimler elle ayrılır. Etli kısmı pembe yeşil arasıdır. Ferahlatıcı bir tadı vardır.

Custard Apple veya Sugar Apple (Tay Dilinde: Noi Nah)

Mevsimi: Temmuz – Eylül

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 30 – 80 Baht

Bu meyve büyük bir elma boyutundadır ve yeşil pullarla kaplıdır. Bıçakla soyulabilir veya ortadan kesilebilir. Beyaz, yumuşak ve tatlı bir meyvesi vardır. Çekirdekler kaşıkla çıkarılabilir veya ağızdan tükürülebilir.

Snake Fruit (Tay Dilinde: Ragam)

Mevsimi: Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken Fiyatı: Kilosu 20-40 Baht

Salacca Ailesinin bir üyesi olan bu meyve sıkı salkımlar halinde yetişir. Kırmızımsı bir kahverengindedir ve keskin dikenlerle kaplıdır. Tepesinden küçük bir kısmı kesilerek buradan soyulabilir. Genelde 2-3 parça meyve bulunur içinde. Sulu değil, sıkı bir meyvedir. Parçaların eti azdır ve büyük bir kısmı çekirdekten oluşur.Açık kahverengi meyve çekirdekten ayrılır. Ayırt edici fümemsi bir tadı vardır.

Sala (Tay Dilinde: Sala)

Mevsimi: Mayıs – Ağustos

Mevsimindeyken fiyatı: Kilosu 30 – 60 Baht

Snake Fruit gibi Sala da Salacca Ailesinin bir üyesidir. Şeklen ve tad olarak Snake Fruit’e benzetilir. Daha uzunca ve daha incedir; daha seyrek salkımlarda yetişir. Snake Fruit’ten daha etli olduğu için daha çok beğenilen bir meyvedir.

 

Tayland (Bangkok-Pattaya) Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler :

 1) Bangkok Wat Pho Tapınağı

2) Bangkok Panoramik Şehir Turu

 3) Bangkok Pat-Pong Gece Pazarı Turu ve Seafood Market

4) Bangkok Kanallar Turu

5) Bangkok Yüzen Çarşı Turu

6) Pattaya Mercan Adası Turu

 7) Pattaya Nong Nooch Village

8) Thai Kültürel Show

9) Pattaya Timsah Çiftliği Turu

10) Pattaya Alcazar Show

 

DİĞER HABERLER
Arda AĞRAS ile GÜNEY AFRİKA
Güney Afrika’nın farklı bir yüzü yakıştırması oldukça uygun bir tanımlama olacaktır. Alabildiğine
Arda AĞRAS ile HONG KONG
Çin Halk Cumhuriyeti'nin güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına
Arda AĞRAS ile Mevsiminde SİNGAPUR
(Kasım-Aralık-Ocak-Şubat) THY tarifeli seferi ile yapacağınız Singapur turu ile de bu kışı, yaz
Arda AĞRAS' tan Tatil Öncesi
Sevgili Seyahatseverler; Tur tercihlerinizde size en doğru rehber olan turizmsayfalari.com İnternet

FIRSAT TURLARI

Tıkla »