• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Antalya

TARİHİ VE KÜLTÜREL ÇEVRELER

Surlar:
Bu surlardan günümüze şehrin içindeki birkaç burç ile Hadrian Kapısı ve yanındaki kuleler, limana baan büyük kule ve liman surlarının bazı parçaları kalmıştır. İki surdan biri yat limanını diğeri şehri at nalı gibi kuşatıyor. Kale kapısı meydanında ayakta kalan kulelerden birisi saat kulesi olarak kullanılıyor. Surların kente girişini sağlayan dört tane kapısı bulunuyor.Kaleiçi:
Antalya'nın Tarihi Çekirdek Kenti olan ve Kaleiçi adıyla tanınan semti büyük bir kısmı yıkılmış ve yok olmuş iki surla çevrilidir. İç sur, yarım daire şeklinde yat limanını kuşatıyor. Restorasyon çalışmaları sonucunda Kaleiçi, pansiyonları, barları çarşısı ile turizm merkezi halime geldi. Liman ise yat limanı olarak kullanılıyor. Kaleiçi restorasyon çalışmalarından dolayı Turizm Bakanlığı'nı 28 Nisan 1984'de FİHET tarafınfan Altın Elma (Turizm Oskarı) ödülü verildi.Hadrianus Kapısı:
Zamanımıza kadar yanşarındaki iki kule ile sağlam kalan tek kapı Üçkapılar veya diğer adı ile Hadrianus Kapısı olup, Pamphylia'nın en güzel kapısıdır. M.S. 130 yılında imparator Hadrianus'un Antalya'ya gelişi onuruna yapılan kapı, sütunları hariç tamamen beyaz mermerden yapıldı. Oyma ve kabartmaları olağanüstüdür.


Eski Antalya Evleri:
Yazların çok sıcak ve kışların ılık geçtiği Antalya'da evlerin yapımında soğuktan çok, güneşi önlemeye ve serinlik sağlamaya önem verildi. Gölgeli taşlıklar ve avlular hava akımını kolaylaştıran özelliklerdendir. Depo ve hol görevi yapan girişi ile üç kat üzerine kuruludur.


Düden Şelalesi:
Şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. 20 m yükseklikten dökülen şelalenin ana kaynağı Kırgöz Mevkiinde bulunuyor. Aşağı dökülen Şelalesi ise Lara yolu üzerinden merkeze 8 km uzaklıkta. Yaklaşık 40 metrelik bir falezden denize dökülüyor.YAPABİLECEĞİNİZ SPORTİF AKTİVİTELER

Kayak Merkezi:
Coğrafi konumu nedeni ile 4 mevsimin aynı anda yaşanabildiği Antalya'da, sahilde denize girerken, Antalya'ya 50 km uzaklıktaki Saklıkent'te kayak yapmak mümkündür. Dağcılık ve Tımanma:
Toros Dağlarının uzantılarından Beydağları Antalya il sınırları içerisindedir. 600-3086 metre yükseklikleri arasında yer alan dağlar jeologlar ve coğrafya bilimciler için değişik olanaklar sunuyor. Tekedoroğu, Bakırlı Dağ, Tahtalıdağ ve Kızlar Sivrisi önemli yerlerdir. En yüksek doruğu 3086 metre ile Kızlar Sivrisi'dir. Dağcılar bu doruğa sedir ormanları ile kaplı Çamkuru Vadisi'nden ulaşıyor. Dağa tırmanış bir gün içinde tamamlanabilir.Rafting:
Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırlarındaki Köprüçay, Ülke'nin en ilgi çekici rafting merkezlerinden birisidir. Antalya'nın önemli turizm merkezlerinden olan Manvagat ilçesi sınırlarında akan Manavgat Çayı, rafting için elverişli parkurlara sahip.Sualtı Dalış:
Antalya kıyılarındaki pek çok noktadan sualtı dalış yapmak mümkün.Balıkçılık:
Görmek isteyeceğiniz her türlü balığı Antalya sularında bulabilmeniz mümkündür. Akay, avcı, çipura, fangri, iskarmaçi iskorpit, isparit, istavrit, kılıç, kırlangıç gibi balıklar ve Akdeniz'e özgü girida balığı çok lezizdir. Akarsuların denizle birleştiği yerde özellikle levrek ve kefal bulunmaktadır. Turna, pisi, izmarit, böcek, istakoz ve kerevit de yakayabilmek mümkündür.

DİĞER HABERLER
Antalya’nın 10 Harikası
Antalya denildiğinde aklımıza şüphesiz tasarımları ile birbirlerinden farklı görkemli lüks oteller
Almanya Bastei Köprüsü
Doğanın İnsanlığa Bağışladığı ”Kale”
Renkli Mezarlar
Renkli mezarlar, Guatemala kültürünün önemli bir parçasıdır.
Amerika'lıların her zaman tanık
Amerika'lıların her zaman tanık olduğu muhteşem mekanlar...
Dünyaca Ünlü Festivaller ve
Dünyaca ünlü Rio Karnavalı’ndan Kartopu Festivaline kadar işte dünyanın en popüler ve en ilginç
Gizli Kalmış Güzellikler
Çok kişinin bilmediği gizli kalmış tarihi yerler...
Türkiye'de Gezilmesi Gereken Yerler
Türkiye'de gezilecek tabiat harikalarını sizler için seçtik...
Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler
Amsterdam küçük tarihi evleri, rahat yaşam tarzı, çok kültürlü yapısı, red-light district ve çok
Hangi Mevsimde Nerelere Gidilir...
Güzel Ülkemizin eşsiz tarihi ve doğasını en güzel mevsimde görmeniz için aylara göre size
Safronbolu'nun Güzellikleri
Batı Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir
Kışın Soğuğunda Yaz Tatili
Bizler kuzey yarımkürede kış mevsimini yaşarken, güney yarımküredekiler ya da ekvator yakını
Romantik Balayı Şehirleri
Şimdiden Balayına Nereye Gitmek İstediğinize Karar Verin...

FIRSAT TURLARI

Tıkla »